Apenheul vormt grootste gorilla-familiegroep van Nederland

In Apenheul is sinds kort de grootste gorillagroep van Nederland te zien. Het Apeldoornse dierenpark voegde deze zomer twee bestaande groepen samen tot één familiegroep van maar liefst negen dieren. Een unieke prestatie, die zorgvuldig is voorbereid en uitgevoerd door het ervaren team van dierverzorgers.

Eén nieuwe groep na het verlies van leider BaoBao

De aanleiding voor de samenvoeging was het overlijden van zilverrug BaoBao. Vanwege zijn verslechterde gezondheid werd besloten hem in te laten slapen. De twee overgebleven vrouwtjes uit zijn groep toonden vervolgens opvallend veel interesse in de leider van de andere groep: zilverrug Banjoko. Dit gedrag komt ook voor bij wilde gorilla’s, waarbij vrouwtjes zich aansluiten bij een groep met een sterke leider.

Het team van Apenheul besloot de signalen serieus te nemen en werkte achter de schermen aan een gefaseerde introductie. Half juni vond de eerste kennismaking plaats. Met succes: inmiddels leven de negen dieren, van negen maanden tot 51 jaar, samen op één eiland.

Kwetsbare introductie met jong gorillamannetje

De introductie van Kiango, het vierjarige zoontje van BaoBao, maakte het proces extra spannend. Bij gorilla’s komt het voor dat een nieuwe leider het jong van zijn voorganger doodt. Toch besloten de verzorgers het risico te nemen, met het welzijn van de groep als belangrijkste overweging. “Het is belangrijk dat Kiango opgroeit in een sociale groep met een duidelijke structuur,” vertelt teamleider dierverzorging Olaf van Leeuwen. “Daar leert hij hoe hij zich later als leider moet gedragen.”

Tijdens de introductie werd het gedrag van de dieren nauwlettend gemonitord. Er werd op voorhand rekening gehouden met spanningen in de rangorde. Die kwamen er ook, in de vorm van roepen en achter elkaar aan jagen. Maar het team kon bijsturen waar nodig. Dat veel gorilla’s familie van elkaar zijn, werkte positief mee aan een vlotte overgang.

Structuur zoals in het wild

Volgens Apenheul sluit de samenstelling van de nieuwe groep goed aan op de natuurlijke sociale structuur van laaglandgorilla’s. In het wild leeft een volwassen zilverrug samen met meerdere vrouwtjes en hun jongen. “Wat mooi is aan deze groep,” zegt Olaf, “is dat de oudste dame van 51 nu samenleeft met haar kleindochter van negen maanden. Oma speelt echt een rol in de opvoeding. Zo heeft ieder dier in de groep zijn eigen plek.”

Dagelijks te zien voor bezoekers

De nieuwgevormde gorillagroep is elke dag te bewonderen in Apenheul. Bezoekers kunnen de dieren zien op hun eiland of bij de voederpresentaties. Daar vertellen de verzorgers meer over de dieren, hun gedrag en de band tussen gorilla’s in het wild en in het park.

To top